Těžká váha

**************************

James John Corbett
(1.9.1866 – 18.2.1833)

známý pokořitel Johna L. Sullivana. Znám pod přezdívkou „Gentleman Jim“ brázdil několik let profesionální ring až k vrocholu, k titulu mistra světa. Vysokoškolsky vzdělaný Corbett je také někdy nazíván „Otcem moderního boxu“, jeho styl byl oproti dřívějším důmyslnější, propracovanější a techničtější. Kromě boxu se živil i několik let jako herec v mnoha divadelních spolcích. Převládá i takový názor, že přeměnil box z rvaček na jistou formu umění.
21.května, 1891 se utkal Corbett s Petrem „Černým princem“ Jaksonem, se kterým se kvůli jeho barvě pleti nechtěl utkat úřadující mistr světa John L. Sullivan, zápas byl vyhlášen za nerozhodný po 61 kolech. 7.září 1892 v Olympijském klubu v New Orleans v Luisianě, se Corbett stává Mistrem světa v těžké váze, kdy v 21.kole knock-outuje Johna L. Sullivana. Svůj titul pak obhajoval proti britskému bojovníkovi Charleymu Mitchellovi, kterého 25.ledna, 1894 knock-outuje už ve třetím kole. Však při své další obhajobě 17.března 1897 byl poražen Bobem Fitzsimmonsem z Nového Zélandu.
Poté následoval jeho odchod ze světa boxu, vrátil se zpět k herectví a dokonce si i zahrál na filmovém plátně.
Publikoval pod názvem „The Roar of the Crowd“ („Řev davu“) svůj životopis, který byl postupně vydáván v The Saturday Evening Post v týdeních intervalech během října a listopadu 1924. Následující rok se i dočkal knižního zpracování pod názvem „Pravdivý příběh o vzestupu a pádu šampiona“ a v roce 1942 se dokonce jeho životní příběh dostal i na filmová plátna,kdy v Hollywoodu vznikl film Gentleman Jim, kterého si zahrál Errol Flynn. Corbett umírá v roce 1933, jeho ostatky jsou umístěny na hřbitově v Brooklinu v New Yorku. Posmrtně se dostal i do Síně slávy boxu.

Překlad: motor(c)

Fotografie
Statistiky (Boxrec.com)

Jim Corbett vs. Bob Fitzimmons (1897)Mé hodnocení: Jak už je řečeno v životopise, Corbett byl opravdový Gentleman ringu. Navíc jeho styl, byl pohyblivý a byl velmi podobný tomu, který používal Muhammad Ali o 70 let později. Využíval různé triky a kombinace a dokonale rozhodil soupeřovu psychiku. Velmi kvalitní borec. Bodové hodnocení: 9/10