Těžká váha

**************************

Robert James "Bob" Fitzsimmons
(26.5. 1863 - 22.10. 1917)

Cornwalský rodák, jako malý chlapec se odstěhoval s rodiči na Nový Zéland. Reprezentoval Nový Zéland a vstoupil do boxerské historie jako boxer, který první dobyl tituly tří váhových kategorií. Také dosáhl slávy, když porazil "Gentlemana" Jima Corbetta, muže, který vyhrál nad famózním Johnem Lawrencem Sullivanem.

Éra v Oceánii

Fitzsimmons, narozený v Helstonu v Cornwallu ve Velké Británii, emigroval na Nového Zélandu ve věku devíti let spolu s jeho rodiči, bratry a sestrami. Jeho rodina se usadila v Timaru a Bob se stal kovářem v kovárně jeho bratra Jarretta. Mezi roky 1880 a 1881, Fitzsimmons vládl jako šampion v turnaji Jem Mace na Novém Zélandu. Někteří říkají, že oficiálně začal jeho kariéru profesionálního boxera na Novém Zélandu později v roce 1881. Záznamy o zápase, ve kterém porazil Herberta Sladea v druhém kole, zůstávají nejasné. Fitzsimmons tam měl šest zápasů, dva z nich byly urputné. Vyhrál jich pět a jeden prohrál, ale zůstane nejasné zda nějaké z těch zápasů nebyly podplacené. Boxerské záznamy ukázali, že Fitzsimmons oficiálně začal boxovat profesionálně v roce 1883 v Austrálii. Porazil tam Jima Crawforda TKO v třetím kole. Fitzsimmons boxoval jeho prvních 28 konečných profesionálních zápasů v Austrálii, kde ztratil Australský titul střední váhy (pověsti mluvily o fixlovaném zápasu), a kde také vyhrál zápas knockoutem, ačkoliv byl sám na zemi, když Edward „Starlight“ Robins srazil Fitzsimmonse k zemi v devátém kole, ale při tom si poranil ruku a nemohl dále pokračovat, proto rozhodčí prohlásil Fitzsimmonse vítězem výsledkem KO. V tomto období Fitzsimmons stanovil jeho vlastní styl. Okoukal jisté pohyby a vypočítavost od největších a nejurputnějších boxerů Jem Mace. Mace podporoval Boba, aby rozvíjel jeho boxerskou techniku a on v tom udělal v podstatě revoluci, kde vycházel z obrovské síly, kterou získal jako kovář. Fitzsimmons rozdával krátké, přesné a obvykle rozhodující údery. Brzy si vybudoval pověst dalece nejtvrdějšího bijce v boxu.

Zisk titlu ve Střední váze

Když Fitzsimmons přišel do Spojených států, boxoval více jak čtyřikrát v roce 1890, vyhrál tři a jeden remízoval. Pak, 14. ledna, 1891, v New Orleans vyhrál jeho první světový titul od Jacka "Nonpareil" Dempseyho. Fitzsimmons knockoutoval Dempseyho (od kterého později Jack Dempsey převzal jméno) ve 13. kole a stal se tak Světovým šampionem ve Střední váze. Fitzsimmons knockdownoval Dempseyho přinejmenším 13krát a na konci jej požádal o ukončení zápasu, neboť byl Dempsey ve velmi žalostném stavu. Dempsey to ale tak nechtěl udělat, tak ho Fitzsimmons omráčil a pak ho odnesl do jeho rohu. 22. července policie ukončila jeho zápas s Jimem Hallem, poté co srazil Halla několikrát na zem. Fitzsimmons strávil další dva roky boxováním netitulových zápasů a exhibicí do doby než dal Hallovy šanci boxovat o titul v roce 1893. Titul obhájil knockoutem ve čtvrtém kole. Poté trávil zbytek toho roku pořádáním exhibicí, a 2. června naplánoval dvojí exhibici, kde by demonstroval na veřejnosti jak k udeřit do boxovacího pytle a pak jak boxovat proti skutečnému soupeři. Údajně se ten den stali dvě podivné nehody: Fitzsimmons udeřil do pytle tak tvrdě, že se rozbil a pak jeho soupeř toho dne, dostávajíce úder do hlavy, údajně uklouzl a exhibice byla zrušena. Poté, co Fitzsimmons uvolnil titul Střední váhy, nastartoval kampaň mezi Těžkými vahami, které ho obvykle o hodně převážili. Wyatt Earp, slavný muž zákona, soudcoval jeden z jeho zápasů proti Tomu Sharkeymu. Fitzsimmons bil Sharkeyho a vítězil, stačil jen rozhodující úder, ale když přišel s kombinací na tělo a hlavu, Earp diskvalifikoval Fitzsimmonse, protože udeřil do Sharkeyho, zatímco byl Sharkey téměř na zemi. Earp, podle všeho, byl zapleten s hazardními hráči, kteří vsadili na Sharkeyho.

Zisk titlu v Těžké váze

V roce 1897 Fitzsimmons vyzval šampiona v Těžké váze. 17. března z toho roku se stal světovým šampionem v Těžké váze, když porazil Jima Corbetta ve 14. kole KO. To představovalo významný úspěch, neboť Corbett byl zkušený boxer a vážil o 14 liber víc než Fitzsimmons. Corbett přeboxovával Fitzsimmonse několik kol a vážně poškodil jeho tvář jeho krátkými údery, levým hákem a pravou rukou, ale Fitzsimmons nepřestával dorážet a Corbett začínal být unavený. V 14. kole Fitzsimmons vyhrál titul jeho kombinací na solar. Corbett se zhroutil v utrpení. Fitzsimmonsova "Solar Plexus" (anglický originál - pozn. překladatele) stalo se legendární, ačkoli on sám ten výraz nikdy nepoužíval. Fitzsimmons trávil zbytek roku 1897 exhibičními zápasy. V roce 1899, Fitzsimmons a James J. Jeffries dosáhli zápasu v New York bez přítomnosti policie, pravděpodobně v podzemním klubu. Hodně lidí dávalo Jeffriesovi malé šance, i když vážil 95 kg a tím pozoruhodně převážil svého soupeře, ale Jeffries zvítězil v 11. kole KO a získal tak od Fitzsimmonse titul Těžké váhy. V červnu 1901 se Fitzsimmons zúčastnil wrestlingového zápasu proti Gusu Ruhlinovi. Prohrál a vrátil se k boxu. Pak si užil legitimního knockoutu jak Ruhlina tak i Sharkeyho. V roce 1902 on a Jeffries měli odvetný zápas, znovu byl v sázce titul. Rozhodnutý pokusit se stát prvním boxerem, který získal zpět titul šampiona Těžké váhy, Fitzsimmons bil Jefferiese, který snášel hrozný trest. S rozbitým nosem a lícními kostmi vzbuzoval Jeffries u většiny soucit a ti spekulovali že by měl skončit, ale on nepřestával dokud se neprojevila jeho obrovská váhová výhoda a Bob utrpěl v 8. kole drtivý knockout.

Zisk titlu v Polotěžké váze

Září 1903 se ukázalo jako tragický měsíc pro Fitzsimmonse, protože jeho soupeř Con Coughlin zemřel den poté co utrpěl KO v 1. kole z rukou Fitzsimmonse. Ale o méně než dva měsíce později, Fitzsimmons udělal průlom v historii tím, že porazil světového šampiona v Polotěžké váze George Gardnera ve 20. kolech na body a stal se tak prvním boxerem, který vyhrál tituly ve třech váhových kategoriích. Brzy po tom se vrátil k Těžké váze, kde boxoval do roku 1914 s různými výsledky. Boxoval s Jackem Johnsonem a filmoví historici věří tomu, že jeho zápas s Bobem "KO" Sweeneyem se stal prvním boxerským zápasem zachyceným na filmu.

Odchod do důchodu

Ačkoli se Fitzsimmons stal světovým šampionem napříč Střední, Polotěžkou a Těžkou váhou, historici jej nepovažují za prvního šampiona Polotěžké váhy, který se stal později vítězem Těžké váhy, protože získal titul v těžké váze ještě před titulem v Polotěžké. Michal Spinks se počítá jako první Polotěžký šampion, který vyhrál i pás v Těžké váze. V roce 2003 Roy Jones Jr. označil Fitzsimmonse, Michaela Moorera a Spinkse jako jediné muže, kteří vyhrály světové šampionáty u obou váhových kategorií. Fitzsimmonsův přesný záznam zůstává neznámý, jak boxerský svět za jeho éry často uložené záznamy uboze chránil a pečoval o ně, ale sám Fitzsimmons řekl, že měl více než 350 zápasů, (bylo to spíše přehnané z jeho strany). Zemřel v Chicagu na zápal plic v roce 1917. Mezinárodní boxerská Síň slávy udělala Boba Fitzsimmonse členem v její kategorii "veteránů". V roce 2003 jmenoval časopis Ring Magazine Fitzsimmonse osmým nejlepším boxerem všech dob. Bob Fitzsimmons je pra pra dědeček fotbalisty Manchesteru Waynea Rooneyho.

Překlad: seky(c)

Fotografie
Statistiky (Boxrec.com)

Výběr klipů Boba FitzsimmonseMé hodnocení: Každý kdo se zajímá o box a jeho historii toto jméno zná. Fitzsimmons je jedním z nějvětších šampionů všech dob a není se co divit. Dokázal bez rozdílu vah porazit téměř každého soupeře, dokázal světu, že ani fyzické přednosti nezaručují jistý úspěch, rozvinul nauku o úderech a kombinacích a také je dokázal využít bezezbytku v ringu. Jeho potenciál a přednosti spočívali v pohybu a velké síle, tvrdý úder byla jeho největší zbraň. Právem patří dodnes mezi špičku. Bodové hodnocení: 10/10