Lehká váha

**************************

Joe Gans
(25. 11. 1874 - 10.8. 1910)

narozen jako Joseph Gaines v Baltimore, Maryland. Gans byl ohodnocen jako největší lehká váha všech dob historikem a redaktorem Ring Magazine, Natem Fleischerem. Boxoval od roku 1891 až do 1909 a má se za to že se v roce 1907 nebo 1908 nakazil tuberkulózou. Jeho konečný záznam zahrnuje 131 výtěztví (88 KO) 9 proher a 13 remíz.

Gans vyhrál mistrovský pás v Lehké váze tím, že knockoutoval Franka Ernea 12. května 1902. Erne úspěšně bránil titul proti Gansovi již dříve, kdy Gans byl donucen skončit kvůli vážnému zranění oka následkem Erneho útoku hlavou. Jsou zde dohady pokud jde o to, zda Gans se vzdal titulu v listopadu 1904. Podle dotisku Ring Record Book, zkompilované jinými historiky po smrti Nata Fleischeral, vzdal se Gans Titulu po výtězném boji faulem Jimmyho Britta. Podle této verze historie, Gans později znovu získal titul 3. září 1906, když porazil Oscara "Battling" Nelsona po faulu ve 42 kole. Britský boxerský dějepisec Gilbert Odd, datuje Ganse jako vítěze od roku 1902-1908. Není tam žádný potvrzující důkaz o Gansově vzdání se titulu a Gans stále pokračoval v boxu jako Lehká váha. Tím ničí pochybnost o jeho údajném vzdání se titulu. Bez jakýchkoliv pochybností byl poražen "Battling" Nelsonem knokautem v 17. kole 4. července 1908, proto dále vylučuje další Gansovi nároky na titul.
Gans bojoval proti mnohým velkým boxerům během jeho kariéry. Remízoval s originálním Joe Walcottem, kterého Nat Fleischer zařadil mezi největší Valterové váhy všech dob. Také boxoval a porazil Jacka Blackburna, (komu by nestačil takový trumf jako porazit trenéra Joa Louise), a prohrál patnáctikolový zápas, rozhodnutím rozhodčího s vždy výborným chlapíkem Samem Langfordem (ve vší počestnosti ke Gansovi, by mělo být poznamenáno, že den předtím boxoval proti "panu" boxerovi Daveu Hollymu ve Filadelfii a potom musel cestovat 300 mil vlakem aby čelil Langfordovy v Bostonu). Gans je uveden v seznamu Ring Magazine mezi 100 největší boxerů všech dob a je obecně považován za jednoho z největších boxerů všech dob, pound-for-pound. Možná, nejvhodnější svědectví ke Gansově velikosti jako bojovníka je úcta ve které byl držen u jiných velikánů všech dob. Například, Langford ho považoval za největšího boxera všech dob; Benny Leonard, který je obecně považován za další nejlepší lehkou váhu v historii, měl Ganse za svůj idol; a Bob Fitzsimmons, první z jediných dvou boxerů v historii, kteří drželi světové tituly ve třech z osmi tradičních váhových kategoriích, nazval Ganse nejchytřejším boxerem, jakého kdy viděl.

Překlad: seky(c)

Fotografie
Statistiky (Boxrec.com)

Výběr klipů Joea GanseMé hodnocení: Joe Gans byl skutečně výtečným stratégem s tvrdým úderem. V jeho dobách byl trnem v oku všech jižanských fanoušků boxu, neboť byl tmavé pleti. Nicméně je skutečně jedním z nejpozoruhodnějších boxerů všech dob.Bodové hodnocení:10/10