Střední váha

**************************

Rocky Graziano
(1.1. 1922 - 22.4. 1990)

Ačkoliv byl Rocky Graziano, vlastním jménem Thomas Rocco Barbella, velmi kontroverzní postavou, patřil k vůbec nejoblíbenějším světovým boxerům 40. a počátku 50. let. Rocky se narodil na Nový rok 1922 v New York City. Jeho dětství bylo velmi neradostné a on sám byl pěkný darebák. Boxovat začal už v dětství a záhy startoval na Metropolitním turnaji v New Yorku, když zaskakoval za jiného boxera. Rocky ten turnaj, svoji první zkušenost s organizovaným boxem, vyhrál. Později byl vězněn na Riker´s Island a také v armádním vězení za napadení důstojníka.
Oficiálně začal svoji profesionální kariéru v roce 1942. V roce 1945 knockoutoval Billyho Arnolda, Bummyho Davise a Freddieho „Reda“ Cochraneho. O rok později začala titulová válka mezi Rockym a mistrem světa ve střední váze Tony Zalem. Začalo to tím, že Graziano vyzval Zalea k boji o světový titul a byl z toho zápas, který The Ring vyhlásil čtvrtým největším v dějinách. Oba rohovníci měli v New Yorku silnou podporu v publiku, které šílelo z tvrdých úderů, které si oba borci uštědřovali. Zale Graziana poslal k zemi už v 1. kole. Graziano an oplátku ke konci 3. kola poslal Zalea skrz provazy. Z vítězství se ale nakonec radoval Zale, když Graziana v 6. kole knockoutoval levým hákem.
Odveta se konala v červnu 1947 v Chicagu a Rocky se revanšoval. Zpočátku to tak ale nevypadalo a Zale Graziana první tři kola řezal a přísně trestal. Rocky se ale vzpamatoval a v 6. kole Zalea poslal k zemi a pak jej dodělával u provazů, než rozhodčí zápas ukončil TKO vítězstvím pro Rockyho, který se tak stal poprvé a naposled mistrem světa. Třetí vzájemný zápas se konal takřka přesně o rok později v Newarku a dominoval Zale, když Rockyho knockoutoval už ve 3. kole.
Zápasy se Zalem slouží jako ukázkové příklady Grazianova stylu. Rocky byl velký ranař, ale nebyl to chytrý boxer. Snesl obrovské množství ran, neměl dobrý kryt a musel spoléhat na to, že se mu podaří soupeře knocoutovat. Jeho styl je bezesporu hlavním důvodem toho, že kariéru ukončil relativně brzy. Nicméně bilance 52 KO z 83 zápasů v kariéře je úctyhodná a představuje důkaz jeho úderových schopností.
Před třetím zápasem se Zalem byl zveřejněn Grazianův trestní rejstřík a Rocky dočasně přišel o boxerskou licenci pro New York pro neoznámení pokusu o jeho uplacení. Zákaz byl pro Graziana tvrdý a řada pozorovatelů a sportovních novinářů považoval 9 měsíční zákaz za přespříliš drsný. Jelikož byl dohodnut zápas s bývalým šampiónem Fredem Apostolim v Kalifornii, Rocky na sebe přivolal hněv boxerských činovníků ze západního pobřeží.
Poslední velký zápas odboxoval Rocky v roce 1952 proti fenomenálnímu mistru světa střední váhy Sugar Ray Robinsonovi. Boj o světový titul se konal v Chicagu a Rocky ve 3. kole poslal Robinsona k zemi. Ten se ovšem záhy vzpamatoval a ještě v tomtéž kole dokázal Graziana knockoutovat.
Následně odboxoval Rocky ještě jeden zápas v září 1952, jenže prohrál s Chuckem Daveym a v necelých 31 letech ukončil kariéru. Graziano napsal neobyčejně úspěšnou autobiografii, která se jmenuje Někdo tam nahoře mě má rád (Somebody Up There Likes Me), podle níž byl natočen i půvabný film s Paulem Newmanem v hlavní roli. Graziano se pak živil i jako herec a konferenciér. Zemřel v dubnu 1990 a o rok později byl uveden do Síně slávy. Ač nepatřil k absolutným hvězdám boxerské historie, tak řadu z nich předčil ve své popularitě a světoznámosti, čemuž bezesporu pomohla ona autobiografie. Nicméně byl to velký boxer s úžasnými úderovými schopnostmi a odolností a v letech 1947 – 1948 mu patřil mistrovský světový pás ve střední váze.

Autor: Tom Š.(c)


Fotografie
Statistiky (Boxrec.com)

Výběr klipů Rockyho Graziana

Mé hodnocení: Rocky Graziano byl jedním z pouličních rváčů typu LaMotty a jemu podobných. Jeho styl nebyl nijak zvlášť dobrý, ale měl tvrdý úder a snesl mnoho ran. Bohužel pohyb nebo jakákoliv ochrana byla velmi slabá. Přesto mám tohoto boxera ve velké oblibě vzhledem k jeho srdci a nasazení s jakým šel do svých zápasů. Škoda jen že se neutkal nikdy třeba se Cerdanem nebo i s LaMottou. Byly by to velmi zajímavé duely.