Těžká váha

**************************

Wladimir Wladimirowitsch Klitschko
(Ukrajinsky: Volodymyr Volodymyrovych Klychko)
(25. 3. 1976)

narodil se v Semipalatinsku, Kazachstán. Ukrajinský boxer, bývalý s WBO pásem a současný šampion v Těžké váze s pásy IBF a IBO. Ačkoli byl významější osobností v jeho bývalém adoptivním domově v Německu, v roce 2004 se přestěhoval s jeho starším bratrem, bývalým šampionem Těžké váhy Vitali Klitschkem, do Beverly Hills.

Biografie

Klitschko nejprve dosáhl světové pozornosti v roce 1996 na Letních Olympijských hrách v Atlantě. Porazil Paea Wolfgramma v finále Supertěžké váhy a získal zlatou medaili. Měřící přesně 6 stop a 7 palců (200 cm), je Wladimir vysoký, dokonce i pro těžkou váhu, přesto má hubenou a svalnatou postavu.
Klitschko se stal profesionálem vstupem k Universum Box-Promotion v Hamburgu v Německu pod vedením Fritze Sduneka. 14. října roku 2000, v Kolíně nad Rýnem (Německo) vyhrál WBO pás šampiona Těžké váhy od američana Chrise Byrda (který ho vyhrál od Vitalie šest měsíců předtím). Po pěti úspěšných obhajobách WBO pásu utrpěl porážku od Jihoafričana Corrie Sanderse 8. března 2003 v Hannoveru. Wladimir inkasoval od Corrieho levý hák v prvním kole a stěží kolo dokončil. Nakonec byl celkem 4krát sražen k zemi ve druhém kole a prohrál zápas technickým KO.
Po dvou menších zápasech v Německu znovu bojoval o uvolněný WBO titul 10. dubna 2004 v Las Vegas. Byl poražen TKO na konci pátého kola američanem Lamonem Brewsterem poté co ho američan během kola zasypal četnými ranami. Klitschko po konci pátého kola padl vyčerpáním k zemi a zůstal na podlaze po několik sekund. Zápas byl zastaven rozhodčím, neboť vypadal Klitschko vyčerpaný a nereagoval. Spekulovalo se s obviněním,že Klitschko byl nějak zdrogovaný, ale nebylo to nikdy dokázáno. Po zápase se v nemocnici zjistila u Wladimira nízká hladina cukru.
Poté co porazil Američana DaVarryla Williamsona 2. října 2004 a předtím neporaženého Elisea Castilla 23. dubna 2005, Klitschko stál 24. září 2005 v Atlantik City v New Jersey před nigerijcem Samuelem Peterem ve vylučovacím zápase o vyzyvatele mistra světa IBF a WBO pásů. Wladimir šel za svým vítěztvím a vyhrál na body.
22. dubna 2006 v Mannheimu v Německu znovu porazil Chrise Byrda, tentokrát technickým knockoutem po vyloženě jednostranném zápase o IBF a předtím uvolněný IBO pás mistra světa Těžké váhy. Rozhodčí Wayne Kelly zastavil zápas v sedmém kole po hrozivé ráně která roztrhla a zkrvavila Byrdovu tvář.
V rozhodném vítězství Wladimir porazil Calvina Brocka KO 11. listopadu 2006 v Madison Square Garden zničující pravačkou v 7. kole. Wladimir Klitschko bude 10. března 2007 čelit povinnému vyzyvateli Ray Austinovy v SAP-Arena v Mannheimu. Bude to Klitschkova druhá obhajoba titulu, zatímco Austin dostane první šanci na zisk světového mistrovského titulu.

Maličkosti

Wladimir studoval Sportovní vědy a Filozofii a získal doktorát ze zmíněných sportovních věd na univerzitě v Kyjevě lednu 2001. Klitschko se také objevil ve filmu Ocean's Eleven v zápase proti Lennoxu Lewisovi. Jejich skutečné utkání se neuskutečnilo poté co Wladimir prohrál s Corrie Sandersem. Wladimir je taktéž zanícený šachista. Odstartoval a také ukončoval s jeho bratrem Vitali Klitschkem Eurovision Song Contest 2005 v Kyjevě.

Fotografie
Statistiky (Boxrec.com)

Výběr všech klipů Wladimira KlitschkaMé hodnocení: Poslední roky je Wladimir jedním z nejlepších boxerů na světě, ale stále má své velké zápasy před sebou. Myslím že stále neukázal dost, ještě to není vše, ale věřím, že se zařadí jednoho dne mezi ty opravdové velikány. Bodové hodnocení:7/10