Střední váha

**************************

Tommy Ryan
(31.3. 1870 – 3.8. 1948)

byl známý šampion walterové a střední váhy který boxoval v letech 1887-1907. Ryan byl považován za vynikajícího boxera - ranaře a mnoho lidí ho považovalo za jednoho z největších šampionů střední váhy všech dob. Jeho statistika je 86 výher (68 KO), 3 prohry a 6 remíz.
Ryan nejprve vyhrál titul ve walterové váze v zápase s Mysterious Billy Smithem 26. července, 1894. Pak byl poražen Kidem McCoyem KO v 15 kole 2. března, 1896. Tento zápas tvoří část tradice o McCoyově legendě. McCoy sloužil jako sparring partner pro Ryana, a dočkal se mnoha výprasků z rukou jeho zaměstnavatele. Ryan byl notoricky známý krutým bytím jeho sparring partnerů. Výsledkem toho bylo, že McCoy nenáviděl Ryana a hledal pomstu. Údajně McCoy, který byl vyhublý, bledý a slabý, přesvědčil Ryana před jejich zápasem, že je opravdu nemocný. McCoy, který byl známým podvodníkem, si údajně nanášel třenou mouku na tvář takže potom vypadal jako smrtelně nemocný. Ryan uvěřil lsti, nedokázal řádně cvičit a tudíž nebyl v dobré kondici na zápas. Ať už je to pravda nebo ne, McCoy způsobil rozruch vítěztvím nad Ryanem v netitulovém zápase.
Ryan byl také nápomocen v kariéře šampiona těžké váhy Jamese J. Jeffriese. Ve skutečnosti dostal Ryan důvěru aby změnil Jeffriesův postoj a naučil jej boxovat z přikrčení. Ryan také podporoval James J. Corbetta v jeho druhém pokusu vyrvat korunu Těžké váhy z Jeffriesových rukou. Corbett nicméně, vinil Ryanovu strategii z jeho porážky. Ryan je zaznamenaný v seznamu Ring Magazin jako jeden ze 100 největších ranařů v historii.

Fotografie
Statistiky (Boxrec.com)


Mé hodnocení: Jeden z nejtvrdších úderů ve střední váze vlastnil pravě i Ryan. Ale je také jedním z prvních, který byl ke svým soupeřům, ale i nejbližším nemilosrdný a krutý. V dnešní době by byl takovým jako byl Tyson nebo Bowe v těžké váze, skandály a násilí.Bodové hodnocení:6/10