Těžká váha

**************************

John Lawrence Sullivan
(15.10. 1858- 2.2. 1918)

je široce uznávaným prvním šampionem v těžké váze moderního boxu.
Narodil se v Roxbury v Bostonu, rodiče pocházeli z Irska, jeho otec Mike Sullivan z Abbeydorney (oblast Kerry) a jeho matka Catherine Kelly z Athlonu (oblast Westmeath). Sullivan byl přezdívám The Boston Strongboy (Bostonský silák). Jako mladík byl několikrát uvězněn za účast v tehdy zapovězených zápasech. Vydal se tedy na exhibiční turné kde za finační odměnu vyzíval lidi k zápasu s jeho osobou. V období 1883-1884 jezdil od pobřeží k pobřeží ještě s dalšími pěti boxery. Zavázal se k uskutečnění 195 představení ve 136 různých městech USA, což se mu podařilo v pouhých 238 dnech. Pomoci prosadit jeho cíl, přislíbil Sullivan, že bude boxovat s každým a kdykoliv v průběhu jeho turné podle Queensberrských pravidel za odměnu $250. Tvrdilo se, že asi 30 zápasů vyhrál k.o., však neexistuje jediný důkaz který by toto potvrdil či vyvrátil.

Vítězství

V Sullivanově době neexistovaly žádné formální boxerské tituly. Stal „mistrem“ až po výhře nad Paddy Ryanem, který byl veřejně uznáván Mistrem těžké váhy v USA, však ne celosvětově. Tím se stal Sullivan až po zápase s Charley Mitchellem ve Francii v roce 1888 a následné výhře nad Jakem Kilrainem, kterého porazil v 75 kole k.o. Zápas byl vypsán na 80 kol! Ale vpravdě, žádný zápas v této době nebyl uznáván jako určující mistra světa těžké váhy. První mistrovský pás byl udělen Johnu L. Sullivanovi skupinou lidí z Bostonu 8.srpna 1887, což inspirovalo společnost k předávání a uznávámí těchto titulů. Na tomto pásu z roku 1887 bylo napsáno: “Darováno vítězi vítězů, Johnu L. Sullivanovi, od obyvatel U.S.A.“. Dále na něm byly zobrazeny vlajky U.S.A.,Irska a Velké Británie. Však Sullivan se s Mitchellem potkal už dříve, v roce 1883 ho Mitchell porazil v prvním kole k.o.,jejich společná odveta však vypadala ůplně jinak. Trvala více než dvě hodiny, oba muži byli od sebe k nerozpoznání a utrpěli velkou ztrátu krve. Ztěží už jen zvedali paže k úderu a výsledek zápasu byl uznán za nerozhodný. Na místo konání pak dorazilo i místní četnictvo a uvěznilo Mitchella z důvodu porušení zákazu boxování ve Francii. Sullivan dokázal uniknout úřadům, ovázán obvazy byl odvezen zpět do Velké Británie, kde strávil několik týdnů v rekonvalescenci.

Sullivan vs Kilrain

Tento zápas mezi Sullivanem a Kilrainem se považuje za zvratový bod v boxerské historii. Byl to poslední zápas o mistra světa podle tzv. Londýnských pravidel. Nejprve novináři prosazovali předzápasové reportáže z treningových center borců a oddávali se spekulacím kde se zápas uskuteční. Centrem aktivit bylo New Orleans, však konání zápasu v tomto městě zakázal místní guvernér. Sullivan se na toto klání připravoval 4 měsíce pod vedením svého trenéra Williama Muldoona, jehož největším problémem bylo vytažení Sullivana z pití alkoholu. Rochesterský novinář Arch Merril vypověděl, že se Sullivan občas “osvobodil“ od svého dozorce a následný řev trenéra byl prý slyšet po celé čtvrti. Osobně si pro něj vždy došel do baru odkud ho odvedl zpátky do kempu.


Překlad: motor(c)


Fotografie
Statistiky (Boxrec.com)

Jediný záznam s Johnem L. Sullivanem

Mé hodnocení: Sullivan byl výborný svou odolností a silou. Pohyb byl již horší, ale v té době musíme brát zřetel na to že box jako profi sport byl v plenkách a on byl prvním profiboxerem, který používal rukavice. Nicméně myslím že jeho odolnost byla jednou z jeho největších výhod. Můžeme se o tom přesvedčit při čtení článků o jeho zápase s Kilrainem nebo Mitchellem. Bodové hodn

Pěst byla nejpřirozenější zbraní primitivních lidí.